Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku w partnerstwie z Gminą Miejską Hajnówka oraz partnerem ponadnarodowym z Włoch „La Polveriera” od 1 lipca 2018 roku realizuje projekt „Hajnówka OdNowa. Kooperacja w rewitalizacji – doświadczenia z Reggio Emilia”, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa.
Celem projektu jest rozwój funkcji społeczno-gospodarczych Miasta Hajnówka poprzez wdrożenie innowacyjnego modelu kooperacyjnego zarządzania usługami społecznymi w obszarze rewitalizacji Miasta Hajnówka we współpracy z partnerem włoskim z Reggio Emilia do 28 września 2021.
Rozwiązanie wypracowywane w ramach projektu, przez międzysektorową Grupę Inicjatywną, będzie wdrażane przy szerokiej współpracy partnerów lokalnych. Wypracowywane wspólnie z partnerem ponadnarodowym innowacyjne rozwiązanie będzie składać się z trzech komponentów:
- Modelu zlecania usług konsorcjom PES,
- Modelu zarządzania Konsorcjum PES oraz
- Modelu usług społecznych świadczonych przez konsorcjum PES.
W szczególności realizatorom projektu zależy na wypracowaniu rozwiązań, które:
- pozwolą na wypracowanie trwałych rozwiązań dotychczas nie wprowadzanych na terenie miasta Hajnówka,
- oprą się na systemowym animowaniu, inkubowaniu i wspierania podmiotów sektora ekonomii społecznej,
- będą bazowały na trwałej systematycznej współpracy sektora publicznego, społecznego, gospodarczego i naukowego,
- będą dążyły do realizacji usług publicznych dostosowanych do potrzeb społeczności lokalnej w zrewitalizowanym budynku,
- uwzględnią lokalny potencjał oraz zasoby (plebiscyt/konkurs na lokalny motyw wykorzystywany w projekcie, wypracowanie społecznej koncepcji miejsca i otoczenia świadczenia usług społecznych, wykorzystanie na wzór La Polveriery rewitalizacji w skali mikro i makro, np. na poziomie mikro to techniki upcyclingu stosowane w pracy z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym).
Mocną stroną efektów projektu będzie połączenie wielu usług w jeden pakiet oraz powstanie konsorcjum podmiotów ekonomii społecznej, które pozwoli połączyć siły, włączyć nawet małe organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne do realizacji zadania oraz – na wzór praktyki z Reggio Emilia – współpraca ze środowiskiem naukowym – Politechniką Białostocką, Wydziałem Wzornictwa Przemysłowego.
Wartość projektu: 1 015 798,80zł, w tym dofinansowanie: 979 798,80 zł
(z Unii Europejskiej – 957 796,69 zł, dotacja celowa z budżetu państwa – 22 002,11 zł)