Właśnie zakończyła się ocena merytoryczna 395 wniosków złożonych w pierwszym etapie drugiego naboru, ich łączna wartość wynosi 2,62 mln euro.
Do drugiego etapu zakwalifikowano 107 projektów o wartości 716,5 tys. euro. Grantobiorców czeka teraz kolejny etap intensywnej pracy nad złożonymi projektami.
Tematyka projektów dotyczy głównie partycypacji obywatelskiej, sieciowania i dialogu, wspierania praw kobiet, edukacji dzieci i młodzieży, działań ekologicznych i medialnych, wsparcia osób z niepełnosprawnościami i seniorów.
Podstawowe prawa i wartości Unii Europejskiej oraz ich ochrona i upowszechnienie są podstawowym celem projektów złożonych w funduszu grantowym, który jest częścią projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”.
Organizacje społeczeństwa obywatelskiego mogły składać wnioski wyłącznie na projekty, które realizują cele i priorytety programu CERV:
- podnoszenie świadomości na temat praw i wartości poprzez wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego;
- wzmocnienie ochrony i propagowania wartości Unii, w tym poszanowania praworządności;
- przyczynianie się do realizacji wartości demokratycznych, między innymi poprzez wspieranie dialogu, przejrzystości i dobrych rządów zwłaszcza w kontekście kurczenia się przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego.
Liczba wszystkich złożonych wniosków wyniosła 395 – o wartości 2,62 mln euro. Do oceny merytorycznej przeszło 337.
Do drugiego etapu wybrano 107 projektów.
W tym okresie grantobiorca będzie korzystał ze wsparcia w postaci:
- wsparcia mentora w przygotowaniu wniosku pełnego,
- doradztwa indywidualnego,
- szkoleń, seminariów m.in. z zakresu fundraisingu, metod strażniczych i rzeczniczych, komunikacji w tym poprzez media społecznościowe, prowadzenia badań,
- szkoleń tematycznych w zakresie prawa i polityki UE oraz praw i wartości zapisanych w traktatach UE, Karcie oraz międzynarodowych konwencjach praw człowieka.
Grantobiorcy, których wniosek uzyskał ocenę negatywną lub którzy mają zastrzeżenia proceduralne, przysługuje prawo do złożenia odwołania. Grantobiorca może wnieść odwołanie w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia doręczenia pisma informującego o wyniku oceny wniosku. Terminem doręczenia odwołania jest data wpływu. Odwołanie należy wnieść w formie pisemnej na następujący adres mailowy: helpdesk@owop.org.pl. Szczegółowe zasady i proces składania odwołań zostały przedstawione w regulaminie konkursu.
Organizacje, które przeszły przez pierwszy etap konkursu mają czas na przygotowanie wniosków pełnych do 30 kwietnia 2024 r. Ogłoszenie ostatecznej listy zwycięzców nastąpi 4 czerwca.
Więcej informacji tu: https://siecsplot.pl/splot-wartosci/