OWOP stoi na czele konsorcjum, które jako jedno z trzech w Polsce zdobyło grant z Komisji Europejskiej na realizację zadania z Programu Obywatele, Równość, Prawa i Wartości.
Projekt ma wzmocnić potencjał organizacji pozarządowych, które zajmują się takimi tematami jak wolność mediów, praworządność, równość płci, prawa obywatelskie, wynikającymi z PRAW PODSTAWOWYCH. Adresowany jest głównie do NGO z małych miejscowościach, gdzie trudniej się o nie upominać.
Projekt ma tytuł „Wzmacniamy Europę SPLOT’owymi wartościami”. Realizowany będzie przez trzy lata przez konsorcjum 8 organizacji: nas jako lidera projektu, Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych, Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Centrum OPUS, Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich, Centrum Inicjatyw Obywatelskich, należących do Sieci SPLOT i sam SPLOT. Zamierzają one dotrzeć do aktywistów i aktywistek, społeczników i społeczniczek w 6 regionach obejmujących całą Polskę, po to, by przywrócić im wiarę we własną moc sprawczą dotyczącą wpływu na stanowienie prawa i debatę publiczną, poszanowania wartości demokratycznych, pomocy grupom dyskryminowanym.
Otrzymają one pełen pakiet wsparcia merytorycznego i nowe narzędzia, by wzmocnić swój potencjał. Będą mogły uczestniczyć w zajęciach doszkalających, konsultacjach, korzystać z doradztwa, a 100 organizacji, które przejdzie dwuetapowy konkurs ofert, otrzyma środki na realizacje własnych działań (do 6 800 euro na jedna organizację). Projekty mają odwoływać się do Karty UE i praw podstawowych, o których – jeśli chcemy należeć do Europy nie tylko geograficznie – trzeba stale przypominać i o nie dbać. Są to:
- Godność osoby ludzkiej
- Wolność
- Demokracja
- Równość
- Państwo prawa
- Prawa człowieka, w tym osób należących do mniejszości
Projekty realizowane przez grantobiorców mogą dotyczyć małych wycinków rzeczywistości, lokalnych tematów, bo tam też dochodzi do nadużyć. Chodzi o to, by budować świadomość, że należy pielęgnować i wzmacniać europejskie wartości, na które polskie społeczeństwo zgodziło się wstępując do Unii Europejskiej. Inspirującym mottem niech będą pamiętne słowa Mariana Turskiego wygłoszone w Auschwitz: „Istotą demokracji jest to, że większość rządzi, ale prawa mniejszości muszą być chronione. Nie bądźcie obojętni, gdy jakakolwiek władza narusza przyjęte umowy społeczne.”
Najważniejsze działania:
- wzmocnienie potencjału i gotowości do podejmowania działań rzeczniczych/włączania się tworzenie polityk publicznych wśród 160 organizacji pozarządowych (CSO) z terenu Polski poprzez działania edukacyjne oraz wsparcie finansowe (przewidujemy dwa nabory do Programu Grantowego dla CSO);
- wzmocnienie potencjału min. 300 organizacji pozarządowych (CSO) z terenu całej Polski do realizacji swojej misji poprzez działania edukacyjne (szkolenia, mentoring, sieciowanie);
- podniesienie poziomu kompetencji min. 1000 osób zaangażowanych w działalność społeczną;
- zwiększenie świadomości wagi wartości podstawowych UE oraz udziału organizacji pozarządowych w ich ochronie, poprzez akcje informacyjną i promocję.
Projekt trwa od grudnia 2022r. i zakończy się w listopadzie 2025r.
Instytucją zarządzającą Programem jest Komisja Europejska.
Na stronie Sieci SPLOT wkrótce opublikowane będą najważniejsze projektowe dokumenty, harmonogram działań i terminy naborów do programu grantowego.
Więcej o projekcie na podstronie siecsplot.pl :
