Sieć SPLOT i Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa zapraszają do Szkoły Rzecznictwa SPLOT w województwie warmińsko-mazurskim
Czy wiesz, jak prowadzić skuteczne działania rzecznicze jako organizacja pozarządowa (NGO)? Czy chcesz poznać metody i narzędzia i dowiedzieć się, jak je wykorzystać do osiągnięcia swoich celów? Mamy dla Ciebie propozycję: zapraszamy do Szkoły Rzecznictwa!
W trakcie cyklu szkoleń, podzielonego na trzy zróżnicowane moduły, zgłębisz wiedzę na temat różnych aspektów działalności rzeczniczej, takich jak media społecznościowe, kampanie medialne, działania w dziedzinie kultury i sztuki, wydarzenia publiczne, pisma, wnioski i petycje, a także budżet obywatelski.
- Każdy moduł szkolenia zaprojektowany jest tak, aby zapewnić uczestniczkom i uczestnikom gruntowne zrozumienie podstawowych koncepcji, zasobów i umiejętności niezbędnych do skutecznego działania rzecznika NGO.
Szkoła Rzecznictwa to cykl warsztatów online i stacjonarnie w lokalnych ośrodkach Sieci SPLOT. - Szkolenie prowadzone jest przez doświadczonych ekspertów/ki w dziedzinie rzecznictwa.
- Po odbytych warsztatach możesz otrzymać indywidualne wsparcie mentoringowe.
- Pełen cykl szkoleń oraz następujcie po nim wsparcie mentoringowe są bezpłatne.
- Każdy moduł szkolenia zaprojektowany jest tak, aby zapewnić uczestniczkom i uczestnikom gruntowne zrozumienie podstawowych koncepcji, zasobów i umiejętności niezbędnych do skutecznego działania rzecznika NGO.
Szkoła Rzecznictwa SPLOT w województwie warmińsko-mazurskim jest realizowana w partnerstwie z Federacją Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa.
Rekrutacja trwa do 05.04.2024 r. i jest otwarta dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu woj. warmińsko-mazurskiego.
Zgłoszenia do udziału w Szkole Rzecznictwa przyjmujemy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego:
Harmonogram:
SESJA 1.
Wprowadzenie do działań rzeczniczych NGO
17.04.2024r. godz. 10.00-16.00
SZKOLENIE STACJONARNE – Federacja FOSa, Olsztyn, ul. Linki 3/4
Podczas szkolenia omówione zostaną powody, dla których osoby reprezentujące organizacje społeczne powinny angażować się w działania rzecznicze. Przedstawione zostaną rodzaje działań rzeczniczych, wyzwania z nimi związane i sposoby radzenia sobie z wyzwaniami. Podpowiemy jak pracować z dokumentami, do których możemy wnosić uwagi oraz podyskutuje my na temat możliwych źródeł danych potwierdzających nasze uwagi do zapisów w dokumentach.
Trenerzy:
→ Bartłomiej Głuszak – polityk społeczny, ekspert w zakresie polityk i inicjatyw społecznych. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w zakresie rozwoju organizacji, rozwoju usług społecznych, budowania partnerstwa i innowacji społecznych. Członek KM FEWIM, FERS i FENG.
→ Monika Michniewicz – w latach 2007-2019 pełnomocniczka Prezydenta Olsztyna ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz dyrektorka wydziału zdrowia i polityki społecznej. Trenerka Modelu Współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi. Trenerka w zakresie partycypacji publicznej, procesów tworzenia prawa i konsultacji społecznych. W latach 2015-2019 członkini Komisji Dialogu Związku Miast Polskich. Uczestniczka prac wielu zespołów i ciał dialogu w zakresie tworzenia i monitorowania polityk publicznych i usług społecznych. Zastępczyni członka w KMFEWIM.
SESJA 2.
Akcje i kampanie społeczne w praktyce
13.05.2024r. godz. 12:00-15:30
SZKOLENIE ON-LINE
Podczas spotkania zaprezentowanych zostanie kilka przykładów akcji i kampanii społecznych, które angażowały społeczność, wpłynęły na opinię publiczną i decydentów i w dłuższej perspektywie oddziaływały na zmiany w politykach publicznych.
Prelegent: Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego – inicjatywa zrzeszająca ruchy obywatelskie zwracające uwagę na złą jakością powietrza w Polsce.
SESJA 3.
Komunikacja w rzecznictwie
22.05.2024r. godz. 10.00-16.00
SZKOLENIE STACJONARNE – Federacja FOSa, Olsztyn, ul. Linki 3/4
Podczas szkolenia przypomniane zostaną skuteczne techniki komunikacji werbalnej i niewerbalnej, które mogą mieć znaczenie w działaniach rzeczniczych. Popracujemy nad prezentacjami publicznymi na potrzeby rzecznictwa oraz popracujemy nad argumentacją i negocjacjami niezbędnymi w tego typu działaniach. Na koniec szkolenia przeanalizujemy rolę mediów, w tym społecznościowych w działalności rzeczniczej.
Trenerka: Aneta Fabisiak-Hill – animatorka, pedagożka, absolwentka Szkoły Trenerów Treningu Psychologicznego; specjalistka w dziedzinie tworzenia i produkcji kampanii społecznych, fundraisingu, budowania strategii rozwoju (specjalizacja: instytucje kultury, ngo), tworzenia i finansowania projektów społeczno-kulturalnych. Na co dzień związana zawodowo z Federacją FOSa.
SESJA 4.
Planowanie i realizacja rzecznictwa
10.06.2024r. godz. 10.00-16.00
SZKOLENIE STACJONARNE – Federacja FOSa, Olsztyn, ul. Linki 3/4
Podczas szkolenia przeprowadzimy analizę interesariuszy, którzy mogą wesprzeć prowadzone działania rzecznicze. Omówimy także podejście do budowania koalicji z innymi organizacjami pozarządowymi oraz sektorem prywatnym w celu zwiększenia siły oddziaływania. Popracujemy nad możliwością wdrożenia działań rzeczniczych z katalogu 38 propozycji. Podpowiemy, jak przeprowadzić ewaluację. W drugiej części szkolenia przypomnimy zapisy dokumentów unijnych w zakresie praw podstawowych.
Trenerzy: Bartłomiej Głuszak i Monika Michniewicz