Sieć SPLOT i Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku zapraszają do Podlaskiej Szkoły Rzecznictwa SPLOT.
Ten cykl szkoleń, pomoże Ci zdobyć wiedzę i narzędzia potrzebne do efektywnego rzecznictwa.
Jeśli Twojej organizacji zależy na nagłośnieniu pewnych idei, społecznych problemów czy wsparciu grup potrzebujących pomocy, powinieneś zostać ich rzecznikiem. A to wymaga określonych kompetencji. Zapraszamy więc, na krótki, ale konkretny kurs, podczas którego nauczysz się jak komunikować, jakie działania prowadzić, by być słyszalnym, by przekaz rzeczywiście działał.
W trakcie cyklu, zgłębisz wiedzę na temat różnych aspektów działalności rzeczniczej, takich jak kampanie medialne, działania w dziedzinie kultury i sztuki, wydarzenia publiczne, wnioski i petycje, a także budżet obywatelski.
- Każdy moduł szkolenia zaprojektowany jest tak, aby zapewnić uczestniczkom i uczestnikom gruntowne zrozumienie podstawowych koncepcji, zasobów i umiejętności niezbędnych do skutecznego działania rzecznika NGO.
Szkoła Rzecznictwa to cykl warsztatów online i stacjonarnie w lokalnych ośrodkach Sieci SPLOT. - Szkolenie prowadzone jest przez doświadczonych ekspertów/ki, a jednocześnie praktyków w dziedzinie rzecznictwa.
- Po odbytych warsztatach możesz otrzymać indywidualne wsparcie mentoringowe.
- Pełen cykl szkoleń oraz następujcie po nim wsparcie mentoringowe są bezpłatne.
- Każdy moduł szkolenia zaprojektowany jest tak, aby zapewnić uczestniczkom i uczestnikom gruntowne zrozumienie podstawowych koncepcji, zasobów i umiejętności niezbędnych do skutecznego działania rzecznika NGO.
Rzecznictwo to najogólniej sztuka przedstawiania swoich racji i wstawianie się za sprawami, grupami, ideami, które uważamy za wartościowe. W dzisiejszym świecie umiejętność bezcenna.
Rekrutacja trwa do 17.11.2024 r. i jest otwarta dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu województwa podlaskiego. Każda organizacja może zgłosić do 2 osób.
Zgłoszenia do udziału w Szkole Rzecznictwa przyjmujemy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego:
Harmonogram:
SZKOLENIE STACJONARNE – Wprowadzenie do działań rzeczniczych NGO
29.11.2024 r. (piątek) godz. 14.00-21.00 i
30.11.2024 r. (sobota) godz. 8.30-15.30
Podczas szkolenia omówione zostaną powody, dla których osoby reprezentujące organizacje społeczne powinny angażować się w działania rzecznicze. Przedstawione zostaną rodzaje działań rzeczniczych, wyzwania z nimi związane i sposoby radzenia sobie z wyzwaniami. Podpowiemy jak pracować z dokumentami, do których możemy wnosić uwagi oraz podyskutuje my na temat możliwych źródeł danych potwierdzających nasze uwagi do zapisów w dokumentach.
SZKOLENIE ON-LINE – Akcje i kampanie społeczne w praktyce
16.01.2025 r. (czwartek) godz. 14.00-18.00
Podczas spotkania zaprezentowanych zostanie kilka przykładów akcji i kampanii społecznych, które angażowały społeczność, wpłynęły na opinię publiczną i decydentów i w dłuższej perspektywie oddziaływały na zmiany w politykach publicznych.
SZKOLENIE STACJONARNE – Komunikacja w rzecznictwie
22.02.2025 r. (sobota) godz. 9.30-16.30
Podczas szkolenia przypomniane zostaną skuteczne techniki komunikacji werbalnej i niewerbalnej, które mogą mieć znaczenie w działaniach rzeczniczych. Popracujemy nad prezentacjami publicznymi na potrzeby rzecznictwa oraz popracujemy nad argumentacją i negocjacjami niezbędnymi w tego typu działaniach. Na koniec szkolenia przeanalizujemy rolę mediów, w tym społecznościowych w działalności rzeczniczej.
SZKOLENIE STACJONARNE – Planowanie i realizacja rzecznictwa
29.03.2025 r. (sobota) godz. 9.30-16.30
Podczas szkolenia przeprowadzimy analizę interesariuszy, którzy mogą wesprzeć prowadzone działania rzecznicze. Omówimy także podejście do budowania koalicji z innymi organizacjami pozarządowymi oraz sektorem prywatnym w celu zwiększenia siły oddziaływania. Popracujemy nad możliwością wdrożenia działań rzeczniczych z katalogu 38 propozycji. Podpowiemy, jak przeprowadzić ewaluację. W drugiej części szkolenia przypomnimy zapisy dokumentów unijnych w zakresie praw podstawowych.