W ramach projektu „Białystok wspiera i integruje” odbywają się wydarzenia, które mają zbliżyć Białostoczan do obcokrajowców mieszkających w naszym mieście i odwrotnie. Organizacje pozarządowe z Podlaskiego przeprowadzą w sumie 17 takich działań.
Caritas Archidiecezji Białostockiej w terminie 01.08-30.09.2024r. przeprowadziło warsztaty śpiewu i gry na instrumentach pt. „Śpiewamy i gramy”. Pod okiem specjalistki Inny Dobrowolskiej, uczestnicy w każdym wieku i z różnych kultur, mieli okazję nauczyć się śpiewu oraz gry na flecie, gitarze, ukulele i instrumentach klawiszowych. Warsztaty były przeznaczone zarówno dla początkujących muzyków, którzy chcieli spełnić swoje marzenia, jak i dla tych, którzy już grają i śpiewają, a chcieli rozszerzyć swój repertuar. Zajęcia bodbywały się w siedzibie Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas. Zakończeniem warsztatów było zorganizowanie 2 koncertów, podczas których uczestnicy mogli zaprezentować to czego nauczyli się podczas trwającego programu.
Białostockie Towarzystwo Esperantystów zorganizowało cykl zajęć dla dzieci w wieku 6-15 lat pt.”Świat bez ograniczeń”. Były to zajęcia z logopedii i ćwiczeń TUS, które odbywały się w sierpniu 2024r. Każde dziecko mogło uczetsniczyć w 8 zajęciach rozwojowych, które wzmacniały rozwój, socjalizację i integrację ze społeczeństwem. Zostały przeprowadzone przez pedagożkę, specjalizującą się w ćwiczeniach logopedycznych oraz prowadzącą trening umiejętności społecznych. Celem zajęć było doskonalenie umiejętności mówienia i komunikacji, promowanie ich ogólnego rozwoju i integracji społecznej. W sierpniu i wrześniu organizowane były też pikniki integracyjne, których celem było kultywowanie tolerancji i zrozumienia, empatii i pomocy, a przede wszystkim: wyjaśnienie, że buling, zastraszanie i wyśmiewanie, jest bardzo złe.
Podlaski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża przeprowadziło cykl wielokulturowych warsztatów kulinarnych pt. „Przez żołądek do… integracji”. 4 warsztaty kulinarne prezentowały tradycyjną kuchnię polską (2 i 16 września 2024r.) oraz ukraińską (9 i 23 września 2024r.). Na każdym z warsztatów pod okiem polskich i ukraińskich instruktorek, uczestnicy przygotowywali wspólnie dwa lub trzy dania. Były to: nietypowy chłodnik, szyszki, sałatka z buraczkami, rustykalne ziemniaki, zrazy ziemniaczane, ciastka ze skwarkami, pierogi z kaszą, serem i miętą, pielmieni, barszcz ukraiński oraz bułeczki. Czas warsztatów, a potem wspólna degustacja były okazją do rozmów i wymiany doświadczeń – nie tylko kulinarnych. Dzieci, które przyszły na warsztaty wraz z rodzicami korzystały pod okiem animatorki z sali zabaw Centrum Integracji PCK.
Fundacja SPE SALVI zorganizowała 7 września 2024r jednodniowy wyjazd integracyjny pt. „Podróż Narwiańskim Szlakiem” do Narwiańskiego Parku Narodowego – Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Młynarzówka w Kurowie oraz przejście ścieżką przyrodniczą – kładkami ze Śliwa do Waniewa. Podczas wycieczki uczestnicy poznali historię tego miejsca, zwiedzili Ośrodek, obejrzeli film o Dolinie Narwi, zapoznali się z systemem rzecznym na makiecie multimedialnej, zobaczyli duże akwarium z rybami oraz wzięli udział w zajęciach interaktywnych i edukacyjnych prowadzonych przez specjalistę z Ośrodka. Podczas wyprawy zostało także zorganizowane ognisko z kiełbaskami, smakołykami, przy którym grano w różne gry, aby jeszcze bardziej poczuć klimat integracji.