Zagłosuj na jeden z 8 historycznych, białostockich budynków, objętych projektem „Na ratunek starym domom”
Celem plebiscytu jest umożliwienie białostoczanom wypowiedzenia się na temat ochrony zaniedbanych zabytków miasta i wybrania tych budynków, które należy pilnie wyremontować i zagospodarować.
Projekt realizuje koalicja 9 organizacji społecznych (koordynatorem jest Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK). We wrześniu 2021 r. stworzyła ona listę 13 zaniedbanych pustostanów należących do miasta. Przez rok samorząd podjął działania co do 5 z nich. Jednak 8 cały czas jest w opłakanym stanie i „straszy” w centrum miasta. Chcemy to zmienić, nie tylko przez wzgląd na ład architektoniczny, ale też dlatego, że domy te świadczą o historii Białegostoku i budują tożsamość jego mieszkańców.
GŁOSOWANIE
Plebiscyt ma charakter otwarty i trwa dwa miesiące (od początku października do końca listopada). Głos oddaje się anonimowo, klikając na wybrany adres na stronie: https://plebiscyt.staredomy.org/ internetowej. Można głosować również tradycyjnie: na kamienicy przy Młynowej 2 wisi biała skrzyneczka, przy niej leżą karteczki – proszę wybrać tę z najładniejszym domkiem i po prostu wrzucić. Głosować może każdy, komu nieobojętna jest historyczna zabudowa Białegostoku.
WYNIKI PLEBISCYTU
Lista rankingowa starych domów stworzona po podliczeniu głosów – podane zostaną do wiadomości podczas konferencji prasowej na początku grudnia 2022r. Opublikowane będą także w mediach społecznościowych koalicjantów i na stronie: www.widok.org.pl
Projekt „Na ratunek starym domom” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030
Koalicja jest grupą 9 przedstawicieli organizacji pozarządowych i praktyków z różnych dziedzin. Tworzą ją:
- Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych;
- Fundacja Dom;
- Koło naukowe SKN Mała Architektura z Politechniki Białostockiej;
- Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”;
- Fundacja Teatr Latarnia;
- Białystok subiektywnie, grupa przewodników PTTK;
- Kronika Białostocka, fanpage skupiający białostoczan zainteresowanych historią miasta;
- Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok;
- Stowarzyszenie Arteko.
Działalność Koalicji koordynuje Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK, które jest realizatorem projektu.