29 czerwca 2023r. w Warszawie odbyła się konferencja w ramach projektu: „Skalowanie innowacji społecznej Opieka domowa na terenach wiejskich”.
Obecnych było ok. 100 osób, w tym społecznicy, specjaliści, sojusznicy. Podczas konferencji odpowiadano na pytania: jak zapewnić dobrą opiekę starszym, niesamodzielnym ludziom, których liczba rośnie z roku na rok i jak to zrobić, by zapewnić im komfort, uszanować przyzwyczajenia i prywatność, by czuli się w tym trudnym okresie życia godnie?
Domowa opieka może być odpowiedzią na wiele z tych dylematów. Zakłada ona kompleksową usługę społeczną, w którą zaangażowany jest cały zespół. Tworzą go lekarz/-rka, pielęgniarz/-niarka, opiekun/-ka medyczna/-y, fizjoterapeuta/-ka, psycholog/-żka.
Podczas konferencji rozmawiano też o tym co już się udało i czego jeszcze brakuje. Model, stworzony przez Fundację Hospicjum Proroka Eliasza, działa już w 21 społecznościach w naszym kraju. Perspektywy wydają się optymistyczne. Dlatego będziemy go upowszechniać i promować.
Swoje dobre praktyki zaprezentowały: Fundacja „W trosce o życie” z Brzozowa, Hospicjum Św. Ojca PIO z Pszczyny, NZOZ Ośrodka Medycyny Pracy Sp. z o.o z Lubina. W ramach debaty swoją wiedzą i rekomendacjami podzielili się: dr Paweł Grabowski i Katarzyna Zdanowska z Hospicjum Proroka Eliasza, Joanna Ossowska ze Stowarzyszenia KOLORY z Leszna, Joanna Makurat ze Stowarzyszenia Puckie Hospicjum im. Św. Ojca PIO, Anna Tomulewicz- ekspertka ROPS z Białegostoku. Organizatorami było Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w Warszawie, we współpracy z Hospicjum Proroka Eliasza i Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.
Uzupełnieniem konferencji było seminarium dla grantobiorców, które odbyło się już tylko w gronie zespołów opieki domowej z terenów wiejskich z całej Polski, gdzie dokonano autoewaluacji, analizy działań zrealizowanych oraz planowano kolejne kroki.