Komunikat o błędzie

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /home/owoporg/domains/owop.org.pl/public_html/public/includes/file.phar.inc).

Tworzenie i zarządzanie funduszami grantowymi

Fundusza grantowe, to środki przedsiębiorstw które przeznacza się na finansowanie konkretnych inicjatyw społecznych, zaspokajających określone potrzeby społeczności lokalnych. Są jednym z głównych elementów strategi CSR przedsiębiorstwa.

Pomysł przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie miliardy dolarów przekazane są na sfinansowanie różnego typu inicjatyw społecznych.

W wielu regionach Europy, w miasteczkach, gminach są najsprawniejszymi i najbardziej dostosowującymi się do potrzeb społecznych instytucjami charytatywnymi. Pośredniczą między darczyńcami a organizacjami społecznymi i grupami nieformalnymi, które pochłonięte realizacją własnych misji nie zawsze mają czas na zabieganie o środki finansowe na swoje cele i programy.

Pewne formy działalności funduszu lokalnego można odnaleźć już w przedwojennej historii polskiej filantropii. Wielu dobroczyńców przekazywało darowizny na cele społeczne zakładając tak zwane fundusze wieczyste. Odsetki od inwestowania darowanych sum były zgodne z wolą darczyńców systematycznie przekazywane na określone działania filantropijne, na przykład na wsparcie finansowe samotnych matek, osieroconych dzieci, osób żebrzących, czy też na tworzenie bądź utrzymanie bibliotek, towarzystw naukowych, rozwoju sztuki.