Pięć dni, pięć spacerów. To będą wycieczki w przeszłość pięciu białostockich osiedli mieszkaniowych. Poznawanie blokowisk zaczynamy już w najbliższy piątek 18 czerwca. Spacery odbywają się w ramach Dni Miasta Białegostoku.
Utarło się, że historię tworzą tylko znaczące zabytki - kamienice, domy, pałace czy świątynie. Tymczasem historia dzieje się tuż obok nas, przed naszą klatką schodową czy furtką posesji. Można o niej opowiadać nawet na obszarze powojennych osiedli mieszkaniowych. I właśnie na wędrówkę przez takie miejsca będą mogli wybrać się białostoczanie.
- Przez dwa najbliższe weekendy proponujemy pięć spacerów. Zaczynamy od osiedla Tysiąclecia. Później przeniesiemy się na Antoniuk i TBS-y, a wędrówkę zakończymy na Białostoczku i osiedlu Piasta - zaprasza Andrzej Kłopotowski, twórca "Osiedlownika" realizowanego w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta Białegostoku, który poprowadzi spacery.
Dodaje też: - Na pierwszy rzut oka miejsca te zdają się być zupełnie anonimowe. Ale jeśli zaczniemy "kopać" w ich historii, dotrzemy do naprawdę ciekawych faktów. I tak na TBS-ach cofniemy się aż do wieku XVI, kiedy to istniała tu unicka świątynia św. Jana Teologa. Wędrówka na Antoniuk i Białostoczek będzie wyprawą do czasów Jana Klemensa Branickiego. Z kolei na Piasta przeniesiemy się na pogranicze Korony i Litwy.
Spacery będą okazją do poznania początków osiedli w kształcie, w jakim je znamy dziś. A osiedle Tysiąclecia np. było pierwszym zrealizowanym kompleksowo osiedlem mieszkaniowym na terenie Białegostoku. Na Piasta powstał pierwszy w regionie blok w technologii wielkiej płyty. Białostoczek łączy zabudowę wielorodzinną z jednorodzinną. Antoniuk miał zaspokajać potrzeby mieszkaniowe pracowników Fast. Z kolei TBS-y to już współczesna realizacja z dobrą urbanistyką i architekturą pokazującą trendy ostatnich dekad.
Na trasach nie zabraknie najciekawszych miejsc na osiedlach oraz tych, które obrosły "kultowością", Przybliżone zostaną obiekty sakralne - kościoły, cerkiew czy meczet - oraz najciekawsze realizacje streetartowe. Przedstawione będą osiedlowe... zabytki oraz miejsca objęte ochroną. Odkryjemy też dawne ulice, które - choć nie ma ich na planach miasta - wciąż istnieją w przestrzeni osiedli.
Cykl spacerów organizowany jest w ramach projektu "Moja ulica, moje osiedle, moje miasto". Partnerem jest Osiedlownik.
Wydarzenie odbywa się w ramach Dni Miasta Białegostoku 2021. Więcej informacji na facebookowym profilu "Moje osiedle".
Daty spacerów i miejsca zbiórek:
ul. Modlińska 6 lok. U3,
15-066 Białystok
85 675 21 58
biuro@owop.org.pl
Copyright © 2024,